Докторка Шерон Левін, Президентка Міжнародного товариства боротьби зі СНІДом: «Мета AIDS 2024 – об’єднати науку, спільноту та лідерів з усього світу». Ексклюзивне інтерв’ю для “VirusOFF”.
25-та Міжнародна конференція зі СНІДу у самому розпалі. Активісти, науковці, журналісти та лідери думок з усього світу зібралися у Мюнхені, щоб зрозуміти, як можна зупинити епідемію ВІЛ. Директорка Інституту інфекцій та імунітету імені Пітера Доерті в Мельбурні, Президентка Міжнародного товариства боротьби зі СНІДом (IAS), лікарка-інфекціоністка, володарка наукового ступеня – професорка Шерон Левін працює в галузі клінічної медицини та досліджень, пов’язаних із ВІЛ, понад 25 років. Вона – той ідеальний герой, який точно може відповісти на питання, чому люди повинні бути на першому місці. Олена Держанська поговорила із професоркою спеціально для VirusOFF.
Професорко Шерон, дякую за те, що погодилися поговорити з нами. Перше питання, звичайно ж, буде про Міжнародну конференцію зі СНІДу AIDS 2024. У чому її головна відмінність від усіх попередніх подібних заходів?
Насамперед це перша конференція зі СНІДу, яка фізично проходить відколи ми пережили пандемію коронавірусу. Остання конференція проходила в Монреалі 2022 року, і тоді ми все ще відчували відлуння коронавірусу. По-друге, попри те, що ця конференція проходить у Мюнхені, її основний акцент – Східна Європа та Центральна Азія.
Цього разу у нас три співголови: я в ролі міжнародного співголови в Мюнхені, Крістоф Спіннер у ролі місцевого співголови та Андрій Клепіков, регіональний співголова, який представляє Східну Європу та Центральну Азію. Основною метою подібних міжнародних конференцій є об’єднання науки, спільноти та лідерів думок. Коли нам це вдається, тоді виходить найвищий результат.
На вашу думку, чому саме в регіоні Східної Європи та Центральної Азії необхідні термінові заходи щодо епідемії ВІЛ?
Є багато побоювань щодо того, що відбувається у цій частині світу. Це один із небагатьох регіонів, у якому зростає кількість нових випадків ВІЛ-інфекції, і де спостерігається один із найнижчих показників звернення за лікуванням. Ми всі знаємо, що антиретровірусне лікування дуже впливає на організм людини.
Люди, які живуть із ВІЛ, які приймають противірусні препарати, можуть досить довго та якісно жити, при цьому не передаючи вірусу. А люди, які наражаються на підвищений ризик зараження ВІЛ і приймають противірусні препарати, можуть залишатися здоровими.
Якщо ви подивитесь на рівень звернення за лікуванням у цій частині світу, то зрозумієте, що лише 50% дорослих, які живуть із ВІЛ, отримують лікування, тоді як у всьому світі цей показник становить 78%. Наприклад, в Австралії, звідки я родом, цей показник становить цілих 95%. Далі, якщо ви хочете запобігти новим випадкам інфікування, вам необхідно донести правильну інформацію до людей, які наражаються на ризик.
Зрозуміло, якщо у вашій країні криміналізації піддаються люди, які вживають наркотики, робітниці комерційного сексу, представники ЛГБТ-спільноти або трансгендерні люди, тоді нічого з цього не вийде і всі ваші зусилля даремно. Як бачите, справа не лише у грошах. Йдеться передусім про політичну волю.
Згідно з новим звітом ЮНЕЙДС, у всьому світі в 2023 році кількість нових випадків ВІЛ-інфекції знизилася приблизно на 39% порівняно з 2010 роком. Якщо у світі ситуація не така вже й погана, тоді навіщо нам так сильно переживати?
Звісна річ, ця статистика обнадіює і прогрес у зниженні числа нових випадків ВІЛ-інфекції, безумовно, є. Ця цифра є результатом та наслідком величезних зусиль з боку світових лідерів, спільнот та наукових досягнень. Але це усереднений показник, середня температура по лікарні. Потрібно враховувати той факт, що у деяких частинах світу спостерігається зростання, а в інших – зниження.
На регіональному рівні відбувається таке: існують два регіони, які нас найбільше турбують. Це Східна Європа і Центральна Азія, а також Близький Схід і Північна Африка, тому що саме в цих двох регіонах ми спостерігаємо зростання нових випадків ВІЛ-інфекції та зниження використання противірусних препаратів як лікування, так і профілактики.
Оскільки нам видалася честь поговорити з однією із найвідоміших лікарок-інфекціоністок, не можу не запитати – як щодо ліків та вакцин від ВІЛ, чи можемо ми очікувати, що в 21 столітті вони нарешті з’являться?
У цьому питанні я оптимістка! Я не знаю коли саме, але ліки однозначно буде знайдено. По-перше, ми знаємо що лікування можливо. Під час Конференції зі СНІДу AIDS 2024 ми познайомимося з пацієнтом, який став сьомою людиною у світі, яка вилікувалась від ВІЛ після трансплантації кісткового мозку. Зрозуміло, трансплантація кісткового мозку – не найлегший і дешевий варіант для людей, які живуть з ВІЛ, які хочуть остаточно одужати. Але це можливо з наукового погляду, і нам відомі такі випадки.
Друга причина мого оптимізму полягає в тому, що ми знаємо, що деякі люди можуть природно контролювати ВІЛ за допомогою своєї імунної системи. Це відбувається дуже рідко. Але це можливо менш ніж у 1% людей. І зараз ми спостерігаємо результати клінічних випробувань різних методів стимуляції імунної системи. Близько 1/3 учасників цих досліджень можуть контролювати вірус, якщо припиняють приймання противірусних препаратів. Нам доведеться ще багато пройти, щоб зрозуміти, чому так відбувається. Але повторюся – це позитивна тенденція. Та сьогодні ми ще занадто далекі від дешевих, масштабованих ліків проти ВІЛ, доступних кожному у всьому світі. Зрозуміло, я впевнена, що ми досягнемо цього завдяки дослідженням вчених та волі спільноти. Адже ми вже зробили багато важливих досягнень, про які раніше навіть і уявити не могли.
Що стосується вакцини, її завдання зовсім інше. Вакцина призначена для запобігання зараженню людини, і це складно з наукового погляду. Однак сьогодні ми маємо досить ефективну альтернативу вакцині. На конференції AIDS 2024 ми почуємо про клінічні випробування «ленакапавіру» — ін’єкційного препарату, який можна вводити пацієнтові кожні шість місяців.
Під час клінічних випробувань серед жінок в Африці, яким вводили ін’єкцію, жодна з них не заразилася вірусом. Порівняно з групою, яка отримувала доконтактну профілактику, де серед 2000 жінок було зареєстровано 16 випадків зараження. Цей препарат може стати гарною альтернативою вакцині від ВІЛ. Зрозуміло, класичне щеплення дешевше, ніж ліки. Але ми раді, що сьогодні маємо альтернативу. Це надихає нас працювати та знаходити нові підходи.
І останнє питання: на вашу думку, чому люди мають бути на першому місці у боротьбі з епідемією ВІЛ?
Тому що у нас є якісні інструменти, щоб покласти край вірусу імунодефіциту як загрозі громадській охороні здоров’я. Нам залишилося лише запровадити ці інструменти. А для цього саме люди мають бути у центрі уваги. Ми ж своєю чергою маємо гарантувати, що абсолютно все надається – якісне лікування та профілактичні заходи.
Люди, які живуть з ВІЛ, та яких він торкнувся – важлива ланка у боротьбі з епідемією. І доки саме вони не будуть на першому місці, у нас нічого не вийде. #PutPeopleFirst
Олена Держанська
Photo Credit: www.doherty.edu.au, VirusOFF
Дізнайтеся більше про Східну Європу та Центральну Азію на AIDS 2024, відвідавши: aids2024.virusoff.info – или або, на головной: VirusOFF.info
Слідкуйте за нашими соцмережами, щоб не пропустити важливі оновлення:
Instagram – Virus off
Facebook – Virus Off